Zmiany społeczne, rynkowe i regulacyjne związane z ESG narzucają na firmy nowe wymogi, ale mogą też być nadarzającą się okazją. Więcej o ESG ->
Rozumiemy rysujące się trendy i potrafimy w wyprzedzeniem zdefiniować obszary dające przewagę konkurencyjną we wszystkich wymiarach zarządzania przedsiębiorstwem:
ESG wymaga bardzo dogłębnej analizy wszystkich czynników i wskaźników, które z jednej strony stają się wymogiem raportowym, a z drugiej są nimi mierzone efekty wprowadzonych zmian. ESG to nie tylko środowisko! W toku prac nad budową strategii posługujemy się klasyfikacją obszarów zgodną z Sustainability Accounting Standards Board.
Emisje gazów cieplarnianych
Jakość powietrza
Zarządzanie energią
Zużycie wody i gospodarka ściekowa
Zarządzanie odpadami
Wpływ na ekosystemy
Cykl życia produktów
Bezpieczeństwo pracy
Standardy pracy
Relacje ze społecznościami lokalnymi
Różnorodność
Trwałość modelu biznesowego
Zarządzanie ryzykiem
Zrównoważone zakupy
Etyka biznesu
Przejrzystość i raportowanie
Ład korporacyjny
Analiza oczekiwań kluczowych grup interesariuszy wobec przedsiębiorstwa (klientów, instytucji finansowych, pracowników, dostawców czy społeczności lokalnych) jest pierwszym krokiem do prawidłowego określenie zakresu działań.
Efektywnym podejściem jest również odniesienie się do standardów implementacji strategii zrównoważonego rozwoju stosowanych przez firmy z branży w Europie Zachodniej.
Rozpoznanie, zrozumienie i właściwa interpretacja mapy drogowej regulacji jakim podlegać w przyszłości będzie ESG, daje gwarancję długoterminowości definiowanej strategii.
Określenie celów strategicznych w horyzoncie bliskim (3-5 lat) i wieloletnim we wszystkich obszarach ESG jest kluczowym krokiem w realizacji całego projektu.
Cele te są definiowane w sposób praktyczny, dający wymierne wytyczne do następnych kroków podejmowanych przez firmę i obejmują:
Prawidłowe przygotowanie projektu, ustalenie celów, nominowanie kluczowych osób i zasobów niezbędnych do jego realizacji pozwala na precyzyjne i racjonalne określenie planu prac.
Na tym etapie definiowany jest harmonogram projektu ze szczególnym uwzględnieniem:
W tym etapie w sposób praktyczny przygotowujemy organizację do rozpoczęcia regularnego raportowania ESG. Wspieramy klientów w opracowaniu pierwszego publikowanego raportu oraz wspólnie z klientem wypracowujemy szablon raportowania w przyszłości.
Skuteczna komunikacja wymaga określenia precyzyjnego planu komunikacji strategii i spodziewanych efektów. Oznacza również konieczność przygotowania odpowiednich materiałów komunikacyjnych i ustalenia efektywnych kanałów komunikacji.
W zależności od decyzji klienta, etap ten w kolejnych latach może być realizowany w ramach zasobów firmy, ale może też być realizowany przez nas.
Wieloletnie doświadczenia menedżerskie we wdrażaniu strategicznych inicjatyw zarówno w małych jak i dużych przedsiębiorstwach dają nam unikatową podstawę do skutecznej realizacji kompleksowych rozwiązań ESG. Poznaj naszych Doradców ->
Tematyka zrównoważonego rozwoju jest obszerna, najeżona hermetyczną terminologią oraz nie zawsze intuicyjna.
Proponujemy rozpoczęcie projektu od warsztatu – szkolenia wyrównującego wiedzę kluczowych pracowników.
Strategia przygotowana przy udziale kluczowych pracowników sprawia, że utożsamiają się z jej wnioskami i celami, czują się właścicielami i biorą na siebie odpowiedzialność za ich realizację.
Doradca pełni rolę lidera dyskusji i moderatora oraz wspiera uczestników swoją wiedzą merytoryczną.
Wiedza i doświadczenie doradców zapewnia ustrukturyzowane podejście, pozwala spojrzeć na problem z wielu stron i uwzględnia wielobranżowe doświadczenie.
Dzięki temu przyjęte cele mogą być ambitne, ale realne, a wdrożenie jest prawidłowo zaplanowane.