Brazylijskie Jiu-Jitsu – sztuka walki, która ułatwia spojrzenie na firmy przez pryzmat Piramidy Wzrostu Organizacyjnego® oraz metodyki Growing Pains Strategy®

Brazylijskie Jiu Jitsu nazywaną jest sztuką walki znaną również jako „gra w szachy ludzkie”. To dyscyplina sportowa, którą może, a właściwie powinien uprawić każdy manager. Praktykujący brazylijskie jiu-jitsu, wykorzystują wiele strategii i technik, aby pokonać swoich przeciwników. Pojawiające się na kolejnych etapach doskonalenia bjj, GrowingPains® pozwalają lepiej zrozumieć jak ważna dla każdej firmy jest świadomość poniesienia porażki, w przypadku słabej organizacji na kolejnych poziomach Piramidy Wzrostu Organizacyjnego.

(BJJ) to sztuka walki oparta na mocowaniu się i walce w parterze. Skupia się ona na umiejętności kontrolowania przeciwnika za pomocą technik, które zmuszają przeciwnika do poddania się. BJJ szczyci się tym, że jest znana jako „delikatna sztuka”, pozwalając mniejszej, słabszej osobie na użycie dźwigni i poddań (dławiki, zamki) w celu obrony przed większym przeciwnikiem. Brazylijskie jiu-jitsu opiera się na chwytach. Dominują w tej dyscyplinie dźwignie, duszenia oraz inne techniki unieruchamiania przeciwnika. Uderzeń się nie stosuje. Stosuje się też rzuty mające na celu sprowadzenie przeciwnika do parteru. Chwyty w parterze często wykonuje się nogami poprzez zahaczenie lub objęcie części ciała przeciwnika. Jednym z elementów charakterystycznych dla brazylijskiego jiu-jitsu jest tzw. garda. Garda polega na objęciu nogami przeciwnika stojącego lub klęczącego przez zawodnika leżącego. Stosuje się też tzw. dosiad, który polega na siedzeniu okrakiem na leżącym przeciwniku.

Brazylijskie Jiu-Jitsu to dawka adrenaliny, która nie tylko czyni cię silniejszym fizycznie, ale także psychicznie i emocjonalnie. Adept uczy się zaakceptować porażkę, wyciągnąć z niej naukę i dalej robić swoje, co determinuje późniejszy sukces i sportowy i życiowy. Niezależnie od tego, czy jest się posiadaczem czarnego czy białego pasa, brazylijskie jiu-jitsu uczy zaakceptować proces ciągłego doskonalenia się. Istnieją nie tylko setki technik już znanych, ale także wciąż są opracowywane nowe. Wtedy adept zdaje sobie sprawę, że wciąż trzeba się wiele nauczyć.

Im dłużej trenujesz brazylijskie jiu-jitsu, tym masz szersze spojrzenie na świat i mocniejszą psychikę. Niezależnie od tego, czy jest to stres związany z pracą, czy problemy dnia codziennego, adept wie, że niektóre rzeczy nie są warte poddawania się, mając przewagę nad tymi, którzy nie są przyzwyczajeni do codziennego obowiązku jakim jest trening.

Bjj to dyscyplina sportowa, którą może, a właściwie powinien uprawić każdy manager. W świecie pełnym stresu i napięcia, trening bjj nie tylko pozwala oderwać się od obowiązków i trudów dnia codziennego ale przede wszystkim skupić się na taktyce walki przeciwnika, próbie przewidzenia jego ruchów oraz skutecznej obronie. Dlatego bjj nazywaną jest sztuką walki znaną również jako „gra w szachy ludzkie”. Praktykujący brazylijskie jiu-jitsu, wykorzystują wiele strategii i techniki, aby pokonać swoich przeciwników. Praktykujący brazylijskie Jiu-Jitsu student poznaje setki technik i koncepcji w ciągu zaledwie kilku lat treningu.

W odniesieniu do metodyki Growing Pains Strategy® wdrażanej w wielu firmach przez Inventity Foundation można zaobserwować wiele wspólnych cech, z różnych poziomów Piramidy Wzrostu Organizacyjnego. Nie sposób nie wspomnieć w tym miejscu o prawidłowym gospodarowaniu zasobami, co w odniesieniu do bjj oznacza odpowiednie rozłożenie sił na całą walkę, oddech oraz wykorzystanie odpowiedniej sytuacji do zastosowania wybranej techniki. Kolejnym elementem, który możemy odnieść do naszej metodyki są Systemy zarządzania – czyli zaplanowanie odpowiedniego cyklu treningowego oraz diety, która również ma kluczowe znaczenie.

Produkty i usługi – którymi w przypadku bjj jest cały asortyment technik zastosowanych w odpowiednim momencie walki oraz w umiejętny sposób, a które są doskonalone latami, po to by osiągnąć perfekcję. Co należy podkreślić i o czym wspominają trenujący ju-jiteiro kluczowym czynnikiem, który przyciąga trenujących to Kultura Organizacyjna. To właśnie szacunek do drugiego człowieka – zawodnika, przeciwnika, zachowanie oraz kultura kultywowana przez zawodników tej dyscypliny sportowej pozwala odwiedzać maty na całym świecie, brać udział w seminariach z najlepszymi zawodnikami a przy tym nawiązywać wartościowe znajomości i przyjaźnie. Nie oceniona jest wartość tego sportu zarówno dla każdego managera pod względem fizycznym ale także samo rozwoju, dyscypliny i opanowania w każdej sytuacji.

Do organizacji natomiast, trenujący wnosi umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych i wymagających koncentracji, innym spojrzeniu na sytuację, możliwości zastosowanie życiowego sweepa a dzięki dziesiątkom poniesionych na macie porażek wychodzenie zwycięsko z każdej życiowej jak i biznesowej sytuacji!

autor artykułu: 
Damian Rusiecki, Doradca Growing Pains Strategy®
Specjalizacja: Finance, Strategy, Sales, Marketing&Brand, Digital Transformation

Przedsiębiorca i manager z ponad 20 letnim doświadczeniem w zarządzaniu spółkami kapitałowymi. W latach 2005 – 2020 uruchomił oraz prowadził ponad 20 start-upów, realizując wiele projektów w branży produkcyjnej, usługowej i informatycznej. Posiada bogate doświadczenie w sektorze e-commerce, które zdobył wdrażając 15 sklepów internetowych, które zrealizowały kilkaset tysięcy zamówień. Damian posiada także rozległą wiedzę z zakresu sprzedaży, marketingu, finansów, projektowania, planowania, zarządzania i realizacji projektów w branży IT oraz usług B2B.

Do każdej organizacji, oprócz doświadczenia i zaangażowania, wnosi wiele pomysłów i pasji do innowacji, umiejętności organizacyjnych, a także ducha pracy zespołowej i harmonijnej współpracy oraz nieszablonowe podejście do rozwiązywanych problemów. Damian posiada tytuł magistra finansów i rachunkowości Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Jest Certyfikowanym Doradcą GROWING PAINS STRATEGY®

kontakt:biuro@inventity.net

Wejdź na stronę naszego sklepu i zamów książkę „Wyzwania Wzrostu. Jak zbudować trwale wygrywającą organizację”! Do książki dołączamy darmową konsultację biznesową, podczas której pomożemy wstępnie zidentyfikować obszary o najsilniejszym potencjale wzrostu Twojej firmy.

Potrzebujesz porady lub konsultacji w sprawach biznesowych? Skontaktuj się z nami, a nasi eksperci skrupulatnie przeanalizują Twoją sytuację i zaproponują spersonalizowane rozwiązania, dopasowane do Twoich potrzeb.