Co powinny zmienić polskie firmy MŚP, aby stać się bardziej efektywnymi?

Pandemia covid-19 w małych i średnich firmach wymusiła i przyspieszyła wiele procesów – choćby cyfryzację, która ze względu na pracę zdalną w wielu firmach była koniecznością. Jednak większość działań firm skupiona była głównie na zapewnieniu sobie płynności finansowej, utrzymania ciągłości łańcuchów dostaw czy utrzymaniu bądź redukcji zatrudnienia. Oczywiście były branże, które ze względu na swą specyfikę osiągały w tym okresie ponad przeciętne przychody i zyski. Jednak większość firm doznała większych lub mniejszych perturbacji związanych pandemią. Patrząc na wskaźniki polska gospodarka poradziła sobie całkiem nieźle na tle innych krajów z Unii Europejskiej a co najważniejsze poziom bezrobocia utrzymał się praktycznie na poziomie sprzed pandemii, czyli jednym z najniższych najniższym w Europie. Polacy jak zwykle, lubią i potrafią działać w kryzysie w sytuacjach podbramkowych. Pomimo tych pandemicznych sukcesów warto się zastanowić, jak mogą sobie radzić lepiej nasze małe i średnie firmy, które są trzonem polskiej gospodarki.

Jednym z głównych problemów występujących w tego rodzajach firm są malejące marże przy wzroście obrotów, kolejnymi to:

  • dość proste produkty,
  • częsta znajomość branży w wąskim zakresie, (brak szerokiej perspektywy),
  • cena jako główna przewaga konkurencyjna,
  • zależność od kluczowych odbiorców,
  • trudność w obiektywnej ocenie kompetencji swoich pracowników (powiązania rodzinne),
  • nieadekwatne rozwiązania do złożonych problemów,
  • brak narzędzi do raportowania i analizy,
  • niechęć do korzystanie z pomocy z zewnętrznych doradców,
  • energia głównie idzie na rozwiazywanie bieżących problemów,
  • brak strategii na najbliższe lata,
  • niewykorzystanie swoich wszystkich rezerw (małe i średnie firmy nie wykorzystują swojego potencjału na poziomie 35 %),
  • kłopoty z sukcesją.

I pewnie każdy z przedsiębiorców dodałby coś jeszcze od siebie. Jak widać ze względu na to, że nasz kapitalizm jest jeszcze w okresie młodzieńczym ale w dużym zakresie wykorzystał już potencjał swojej przewagi rozwojowej jaki towarzyszy temu okresowi. Kolejnym jego wyzwaniem jest, aby utrzymać i trwale rozwijać potencjał i zasoby, które udało się uzyskać na przestrzeni ostatnich 20-30 lat naszej transformacji gospodarczej. Na to wszystko nakłada się rewolucja technologiczna, która w krótkim czasie zmieni oblicze biznesu na całym świecie.

To co wydaje się najlepszą strategią, aby ten cel uzyskać jest przede wszystkim znalezienie niszy, w której firma może działać i nie skupiać się tylko na produkcie/usłudze czy rynku, jak to do tej pory robi większość polskich przedsiębiorstw. Nasze produkty czy usługi często są już na światowym poziomie, więc teraz jest moment, aby zająć się firmą w całości. Popatrzeć na zarządzanie zasobami, przeanalizować nasze systemy operacyjne i systemy zarządcze, a na koniec przyjrzeć się kulturze organizacyjnej, która spina te wszystkie elementy.

Sprzymierzeńcem, który pozwoli nam rozwijać firmy trwale odnoszące sukcesy są zwykle trendy, które występują na gospodarkach. Bo to na nich możemy budować i rozwijać nasze przedsięwzięcia. Należy także wziąć pod uwagę system wartości i sposób patrzenia świat ludzi młodych, którzy w większości będą nabywali nasze produkty i usługi.

Według analityków z Banku Inwestycyjnego Cowen w USA w najbliższych latach na świecie będzie obowiązywać osiem trendów które warto zapamiętać i planować rozwój firmy w oparciu o nie.

Pierwszy z nich jest oczywisty to „zrównoważony rozwój”, który jest już z nami od jakiegoś czasu i coraz więcej firm stara się go zauważać w swoich strategiach. Kolejny to „drugi obieg”, czyli nie kupujemy ponad miarę jaka miała miejsce w ostatnich latach, a patrzymy co się jeszcze komuś przyda, to promuje marki, które są popularne z drugiej ręki. Sposób robienia zakupów, czyli „ścieżka zakupowa” coraz większe znaczenie sprzedaży internetowej przez takie portale jak Amazon, Allegro. Komunikacja pomiędzy sprzedawcą a klientem odbywać się będzie za pośrednictwem „Social media”-ów a i tam też będzie dochodzić do sprzedaży co przyczyni się do zmniejszenia poziomu sprzedaży w tradycyjnym kanale a także zmniejszenia znaczenia centrów handlowych. ”Marki” detaliczne które będą umiały być innowacyjne przy wykorzystaniu nowych sposobów sprzedaży, będą zyskiwały na sprzedaży kosztem małych butik i centrów sprzedaży. „Gospodarka cyfrowa” firmy których platformy handlu internetowego funkcjonują dobrze i się rozwijają będą uzyskiwać wyższe marże brutto. W przeciągu najbliższych kilkunastu lat będzie następował proces „suburbanizacji”, co będzie promowało firmy, które są wstanie dostarczyć usługi do osób mieszkających poza centrami miasta. Ostatnim trendem jest „zrównoważone rolnictwo” , które dla pokolenia Milenialsów i pokolenia „Z” coraz większe ma znaczenie przy podejmowaniu decyzji zakupowych.

Wydaje się, że świat po pandemii znacznie przyspieszy i należy się do tego przygotowywać już dziś a jeśli, nie to on na nas nie zaczeka.

Skonsultuj z naszymi Doradcami wyzwania Twojej firmy. Sprawdź co możemy dla Ciebie zrobić: pakiety.inventity.net

Autor: Ryszard Kaczmarek, Doradca Growing Pains Strategy®

Ryszard doświadczenie zawodowe budował współpracując z firmami z sektora paliwowego i paliw odnawialnych oraz sektora rolniczego.

Zarządzał organizacjami o obrotach sięgających kilkudziesięciu mln EUR na rynkach polskim i niemieckim. Był odpowiedzialny za kompleksowy rozwój tych organizacji.

Zajmował się m.in. obszarami zabezpieczania transakcji, pozyskiwania źródeł finansowania, negocjacjami z instytucjami kredytowymi i faktoringowymi. Odpowiadał za zwiększenie efektywności biznesowej poprzez zmianę struktury organizacyjnej, wypracowanie, wdrożenie oraz implementację nowych strategii biznesowych. Zarządzał ryzykiem w zakresie zabezpieczeń transakcji walutowych. Odpowiadał za logistykę dostaw w ramach transportu intermodalnego. Implementował w organizacjach nowoczesne procesy komunikacji i zmiany poprzez świadome budowanie kultury organizacyjnej.

Współpracował również na linii biznes <> IT, wdrażając systemy IT do zarządzania firmą mające na celu szybkie raportowanie płynności finansowej, stanów magazynowych, towarów w drodze, a w konsekwencji poprawę trafności podejmowanych decyzji biznesowych.

Ekspert w konferencjach dla branży paliw płynnych organizowanych przez Orlen, POPIHN, Polską Izbę Paliw Płynnych.

Kontakt do Ryszarda: biuro@inventity.net

Wejdź na stronę naszego sklepu i zamów książkę „Wyzwania Wzrostu. Jak zbudować trwale wygrywającą organizację”! Do książki dołączamy darmową konsultację biznesową, podczas której pomożemy wstępnie zidentyfikować obszary o najsilniejszym potencjale wzrostu Twojej firmy.

Potrzebujesz porady lub konsultacji w sprawach biznesowych? Skontaktuj się z nami, a nasi eksperci skrupulatnie przeanalizują Twoją sytuację i zaproponują spersonalizowane rozwiązania, dopasowane do Twoich potrzeb.