Czy Firma Potrzebuje Lekarza?

Większość z nas dbając o zdrowie od czasu do czasu idzie do lekarza, sprawdzić stan swojego organizmu. Niektórzy regularnie się badają, na ogół  z częstotliwością raz na rok. Niektórych zmuszają okoliczności związane z wykonaniem badań okresowych, bez których nie mogliby wykonywać swojego zawodu. Inni udają się na badania dopiero, kiedy z ich zdrowiem stanie się coś niepokojącego.

My Polacy mamy też dużą tendencję do samodiagnozowania i używania suplementów diety, które w naszym przekonaniu pomogą na bolączki i choroby. Inaczej jest z samochodami. O nie dbamy zwykle z większą atencją i o wiele częściej odwiedzamy stacje diagnostyczne.

A jak jest z firmami?

Poddajemy je od czasu do czasu sprawdzeniu co w nich nie działa prawidłowo? Czy będąc w pędzie prac bieżących, odkładamy na później zastanowienie się co nie funkcjonuje w przedsiębiorstwie dobrze?  A firma jako złożony organizm, który chce się dalej rozwijać, też potrzebuje przeglądu funkcji życiowych, a potem ewentualnej terapii, aby odnosić sukcesy w długim terminie.

W firmie rozróżniamy sześć kluczowych organów. Pierwszym z nich są rynki na których działa firma, kolejnym jest produkt bądź usługa, którą firma oferuje. Trzecim są zasoby i zarządzanie nimi. Czwartym – systemy operacyjne czyli nasz system nerwowy, bez których firma nie może funkcjonować. Piątym są systemy zarządzania, które są odpowiednikiem naszego umysłu. I na końcu – kultura organizacyjna, którą można porównać do “serca”, bo to od niego zależy jakie wartości, przekonania i normy respektowane są w organizacji.

Z doświadczenia wiem, że większość przedsiębiorców w Polsce skupia się na pierwszych dwóch zagadnieniach czyli na rynku i na produkcie, a takie podejście skutkuje powstawaniem barier rozwoju w firmie. Takie bariery, zwane bólami wzrostowymi, powstają w każdej rozwijającej się organizacji i są niczym innym jak sytuacją w której rozwój organizacyjny nie nadąża za wzrostem biznesu. Wraz ze wzrostem firmy powinien nadążać rozwój jej infrastruktury, który zapewnia zmniejszenie barier. Badanie Barier Wzrostu® możemy porównać do wizyty u lekarza, który po badaniu i przeprowadzeniu wywiadu stwierdza, że coś w naszym organizmie nie funkcjonuje wystarczająco dobrze i należy poddać się bardziej szczegółowej diagnostyce. W przypadku firm jest to Badanie Efektywności Organizacyjnej®, które jest pogłębionym narzędziem oceny bólów wzrostowych. Czyli tak jak byśmy poszli na badanie tomografem.

Takie badanie pozwala nam zidentyfikować czynniki, które wpływają na efektywność zarządzania w organizacji. To z kolei pozwala określić czy poziom rozwoju systemów, struktur czy zasobów jest odpowiedni, aby organizacja dalej się rozwijała i wykazywała satysfakcjonujący wzrost. Badanie takie, tak samo jak badania okresowe powinniśmy wykonywać w firmach raz na rok. Taki przedział czasowy gwarantuje możliwość obserwacji zmian jakie zachodzą w czasie w naszych przedsiębiorstwach i odpowiednio na nie reagować.

Badania Barier Wzrostu® i Efektywności Organizacyjnej® są także dobrym początkiem do planowania strategii na kolejne 3 do 5 lat. W strategii bierzemy bowiem pod uwagę stan organizacji i na tej podstawie określamy gdzie chcemy być za kilka lat. Z biznesem bywa tak samo jak ze zdrowiem – aby żyć długo i w dobrej kondycji, musimy się badać i stosować czasem zalecane terapie.

Metodyka, którą zarysowałem jest znana i wdrażana od ponad 40 lat przez prof. Erica G.Flamholtza z Uniwersytetu Stanforda w USA. Pomogła ona w rozwoju takich firm jak Starbucks Coffee, Neutrogena, IBM, Avon i wielu innym na całym świecie. W Polsce sprawdzona natomiast na niemal 1000 polskich firm, które mogą korzystać z dalszego rozwoju.

Autor:
Ryszard Kaczmarek, Doradca Growing Pains Strategy®
Specjalizacja: 
Operations, Strategy, Sales, Process Optimization, Project Management, Change management

Ryszard doświadczenie zawodowe budował współpracując z firmami z sektora paliwowego i paliw odnawialnych oraz sektora rolniczego. Zarządzał organizacjami o obrotach sięgających kilkudziesięciu mln EUR na rynkach polskim i niemieckim. Był odpowiedzialny za kompleksowy rozwój tych organizacji.

Zajmował się m.in. obszarami zabezpieczania transakcji, pozyskiwania źródeł finansowania, negocjacjami z instytucjami kredytowymi i faktoringowymi. Odpowiadał za zwiększenie efektywności biznesowej poprzez zmianę struktury organizacyjnej, wypracowanie, wdrożenie oraz implementację nowych strategii biznesowych. Zarządzał ryzykiem w zakresie zabezpieczeń transakcji walutowych. Odpowiadał za logistykę dostaw w ramach transportu intermodalnego. Implementował w organizacjach nowoczesne procesy komunikacji i zmiany poprzez świadome budowanie kultury organizacyjnej.

Współpracował również na linii biznes <> IT, wdrażając systemy IT do zarządzania firmą mające na celu szybkie raportowanie płynności finansowej, stanów magazynowych, towarów w drodze, a w konsekwencji poprawę trafności podejmowanych decyzji biznesowych.

Ekspert w konferencjach dla branży paliw płynnych organizowanych przez Orlen, POPIHN, Polską Izbę Paliw Płynnych.

Kontakt: biuro@inventity.net

Wejdź na stronę naszego sklepu i zamów książkę „Wyzwania Wzrostu. Jak zbudować trwale wygrywającą organizację”! Do książki dołączamy darmową konsultację biznesową, podczas której pomożemy wstępnie zidentyfikować obszary o najsilniejszym potencjale wzrostu Twojej firmy.

Potrzebujesz porady lub konsultacji w sprawach biznesowych? Skontaktuj się z nami, a nasi eksperci skrupulatnie przeanalizują Twoją sytuację i zaproponują spersonalizowane rozwiązania, dopasowane do Twoich potrzeb.