Dlaczego po pomyślnym debiucie firmy zbaczają z drogi sukcesu i tak wiele z nich (jeśli nie większość) doświadcza niepowodzeń i bankructwa?

O pierwszym etapie rozwoju organizacyjnego, czyli o powołaniu do życia nowego przedsięwzięcia, napisano już wiele. Rynek wypełniony jest informacjami o start-up’ach zgarniających kolejne rundy finansowania, a my jesteśmy świadkami dalszego ich rozwoju lub szybkiego upadku. Skalowanie organizacyjne to proces przechodzenia od udanego start-upu do organizacji o większej skali, znajdującej się na innym, wyższym etapie rozwoju. Szeroko dostępna jest literatura z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem – z łatwością możesz skorzystać z porad wielkich, ukształtowanych już firm i ludzi, którzy do tego momentu organizację doprowadzili. Ciągle jednak brakuje publikacji dotyczących wyjaśnienia procesu przechodzenia od znajdującego się we wstępnej fazie rozwoju start-upu do etapu dojrzałej organizacji trwale odnoszącej sukcesy. A przecież zarządzanie wzrostem organizacji na jej różnych etapach decyduje o jej sukcesie lub porażce.

O co warto zadbać w tym momencie rozwoju organizacyjnego, jak długo trwa ten etap i co decyduje o wejściu na poziom wyżej – o tym w kilku słowach napiszę poniżej, choć tak naprawdę zdecydowanie ciekawiej będzie w kolejnych odsłonach tego cyklu. Tak, bo tych odsłon będzie siedem – dokładnie tyle, ile jest poziomów organizacyjnych: od narodzin nowego przedsięwzięcia do jego upadku i odrodzenia.

Być może kiedyś pracowałeś w start-upie, a może nawet sam byłeś jego twórcą. Może też pracowałeś w dojrzałej organizacji, lecz odpowiadałeś za otwarcie nowego oddziału na zupełnie nowym rynku, na którym działalność dla lokalnej społeczności była pewnego rodzaju nowością. Jeśli więc kiedykolwiek miałeś możliwość zetknąć się z tego typu przedsięwzięciem wiesz już, że istnieje istotna jakościowa różnica pomiędzy działaniem organizacji będącej na tym poziomie rozwoju, a profesjonalnie zarządzaną firmą. Pierwszą charakteryzuje nieformalne działanie, brak systemów i spontaniczność, a druga jest bardziej sformalizowana, ma dobrze rozwinięte systemy i szczyci się swym zdyscyplinowanym podejściem do osiągania zysku.

Wyzwaniem dla pierwszego etapu rozwoju organizacyjnego jest radzenie sobie z problemami przy ograniczonych zasobach, tworzenie strategii, struktur i systemów od zera, a także zbudowanie wydajnego zespołu, potrafiącego pracować efektywnie w środowisku niepewności i chaosu. Zwykle obejmuje on okres, gdy organizacja nie ma jeszcze żadnej struktury sprzedaży do momentu, gdy jej roczne przychody ze sprzedaży osiągną poziom ok. 1 mln $ w przypadku firm produkcyjnych lub 0.3 mln $ w przypadku firm usługowych. Z pewnością polska rzeczywistość będzie różniła wartościami od danych zza oceanu, jednak z uwagi na brak badań posłużę się dostępnymi danymi, przedstawionymi w książce  „Growing Pains. Sztuka skalowania przedsiębiorstw”

Piramida Rozwoju Organizacji

Piramida Rozwoju Organizacji

Aby odnieść sukces, na tym etapie organizacja musi określić zapotrzebowanie rynku na produkt lub usługę i odpowiedzieć na nie. Może to być potrzeba, o której nikt wcześniej nie pomyślał lub której nie udało się dotąd zaspokoić żadnej innej firmie. Istotne jest również opracowanie strategii, która pomoże konkurować z innymi o udział na rynku docelowym. Znane są również historie firm, które doświadczyły trudności, a nawet zbankrutowały, ponieważ nie potrafiły wystarczająco jasno określić swojego rynku albo niepotrzebnie porzuciły swój tradycyjny rynek na rzecz innego.

Drugim najważniejszym zadaniem rozwijającego się przedsiębiorstwa jest stworzenie produktów lub usług. Chociaż wiele organizacji potrafi trafnie określić potrzeby rynku, nie zawsze umieją stworzyć produkt zdolny trwale spełniać oczekiwania klientów w odpowiedni sposób. Owszem, warto być pierwszym w dostrzeżeniu potrzeby rynkowej i uzyskać przewagę nad konkurencją już na starcie, jednak trzeba wiedzieć, że nie musi to być gwarantem trwałego sukcesu.

Proces powstania produktu to nie tylko kwestia jego wymyślenia, ale również umiejętność zrealizowania pomysłu. Stworzenie popularnych i dobrze sprzedających się produktów wymaga dogłębnego zrozumienia kim są potencjalni klienci, rozpoznania ich potrzeb i nawyków zakupowych oraz tego, co uważają za wartość produktu lub usługi. Im lepiej firma zrozumie potrzeby swojego rynku, tym większe są szanse na to, że stworzone przez nią produkty lub usługi umożliwią jej skuteczne zaspokojenie tych potrzeb. Stworzenie produktu jest drugim najważniejszym zadaniem przy budowie organizacji odnoszącej sukcesy. 

Te dwa najważniejsze zadania w zakresie rozwoju organizacyjnego są niczym moduły, z których buduje się przedsiębiorstwo. Są one niezbędnymi elementami służącymi do weryfikacji słuszności koncepcji działalności przyjętej przez przedsiębiorstwo, czyli potwierdzenia trafności wyboru rynku i produktu. Choć nie są to jedyne zadania nowo powołanego do życia przedsięwzięcia, to z pewnością są one kluczowe w przejściu organizacji do drugiego etapu rozwoju, jakim jest EKSPANSJA.

A co z Twojej perspektywy stanowi największe wyzwanie firmy znajdującej się na tym etapie?

autor artykułu: 
Joanna Rzadkowolska-Szechińska, Doradca Growing Pains Strategy®
Specjalizacja: HR, Strategy, Sales, Digital Marketing, Competences Enhancement, Operations

Strateg rozwoju biznesu i praktyk działań HR z 20+ doświadczeniem. Certyfikowany coach ICC i trener, czynny rekruter, asesor i mediator gospodarczy w sporach handlowych i sprawach pracowniczych.

Prelegent wydarzeń Pulsu Biznesu i autor wielu publikacji związanych z efektywnością osobistą i organizacyjną. Twórca i realizator strategii zarządzania zasobami ludzkimi, projektów rozwojowych, optymalizacyjnych, restrukturyzacyjnych, rekrutacyjnych i wielu innych. Towarzyszy organizacjom w procesach transformacji i zmian, w diagnozie kompetencji przywódczych, pozyskiwaniu i utrzymywaniu talentów oraz budowaniu skutecznych sukcesji. Łączy systemy zarządzania efektywnością z silnym zaangażowaniem ludzi w projekt. Specjalizuje się w zagadnieniach, które często nazywane są „miękkimi”, uchodzą za trudne do zmierzenia, a pomimo to mają ogromny wpływ na twardy wynik ekonomiczny. Pasjonatka wdrażania wygrywającej kultury organizacyjnej, która działa jak magnes przyciągający do firmy i klientów, i pracowników, i pieniądze. Wierzy, że w czasach, gdy wszystko można skopiować, to ona staje się wyróżnikiem gwarantującym firmie sukcesy.

Joanna jest absolwentką Uniwersytetu Ekonomicznego i SWPS. Od zawsze łączy humanizm z nauką, teorię z praktyką, różnorodność z prostotą, nieład z harmonią. Praktyk jogi i uważności. Jest Certyfikowanym Doradcą GROWING PAINS STRATEGY®

kontakt: biuro@inventity.net

Wejdź na stronę naszego sklepu i zamów książkę „Wyzwania Wzrostu. Jak zbudować trwale wygrywającą organizację”! Do książki dołączamy darmową konsultację biznesową, podczas której pomożemy wstępnie zidentyfikować obszary o najsilniejszym potencjale wzrostu Twojej firmy.

Potrzebujesz porady lub konsultacji w sprawach biznesowych? Skontaktuj się z nami, a nasi eksperci skrupulatnie przeanalizują Twoją sytuację i zaproponują spersonalizowane rozwiązania, dopasowane do Twoich potrzeb.