Korpo i co potem… ? Wywiad z Grzegorzem Kowalskim, doradcą Growing Pains Strategy®

INVENTITY FOUNDATION: Jaki charakter ma obecnie Twoja praca, na czym ona polega i co cenisz najbardziej?
GRZEGORZ KOWALSKI: Znakomita większość polskich firm wytwarza produkty na wysokim, często światowym poziomie. Pomimo tego, bardzo często przestają się one rozwijać i przegrywają na rynku z większymi, zagranicznymi konkurentami. Z reguły dzieje się tak dlatego, że brakuje nam myślenia i planowania strategicznego. Koncentracja na bieżących problemach firmy powoduje, że nie stawiamy sobie ważnych pytań: jak ewolucyjnie rozwijać organizacje i stale podnosić wartość swojej marki, jak wygrywać na rynku „dobrze zorganizowaną firmą” a nie tylko „dobrym produktem”. Moja obecna praca jest właśnie o tym, o transfuzji takich kompetencji do polskich firm.

IF: Co się zmieniło na przestrzeni ostatnich kilku lat w Twoim życiu zawodowym?
GK:Przeszedłem z korporacyjnej fregaty na mały piękny jacht :). Doświadczenie zdobyte w pracy w międzynarodowym środowisku, pracy dla największych polskich czy światowych marek było bezcenne i jestem za nie wdzięczny współpracownikom i swoim klientom. Natomiast przyszedł czas, w którym chciałem mieć więcej decyzyjności, więcej czasu i miejsca na własne inicjatywy i rozwój. Dzięki pracy dla Inventity Foundation, mam poczucie sensu tego co robię, ponieważ wsparcie lokalnych, polskich organizacji jest ważne nie tylko dla mnie. Mam natomiast osobistą satysfakcję, że mogę podzielić się swoimi doświadczeniami, wzmacniać tym lokalne firmy i widzieć tego efekty.

IF: Dlaczego warto spróbować takiej formy pracy?
GK: Jest taka reguła „im mniej musisz tym więcej chcesz”. Nasza praca jest projektowa, gdzie pierwiastek własnej woli i motywacji występuje w dużych ilościach. Myślę że w pracy jest to ważna waluta. Natomiast to co doradztwie strategicznym jest dla mnie najcenniejsze, to bezpośrednie kontakty z właścicielami polskich firm. To wyjątkowe osoby, których życiowa wiedza i doświadczenie w wieloletnim budowaniu wartości swoich firm jest godna podziwu i szacunku.

IF: Jakie cechy powinien posiadać profesjonalny doradca?
GK: Po pierwsze, wejście na ścieżkę doradztwa to gotowość do ciągłego rozwoju, to pokazywanie innym drogi, na której już się było lub jeszcze jest. Po drugie, z wielu ważnych cech i umiejętności wyróżniłbym jednak kompetencje komunikacyjne. Doradca powinien potrafić słuchać i rozmawiać. Po trzecie wreszcie i kluczowe do bycia dobrym doradcą, jest bogate doświadczenie zawodowe. Dobry doradca, to ktoś kto jest weteranem wojen na wielu frontach. Zna smak sukcesu, wysokiego ryzyka i porażek, przed którymi stara się uchronić swoich klientów. Jest dla przedsiębiorcy partnerem lub nawet twardym „sparingpartnerem” jeśli sytuacja tego wymaga.

IF: Z jakimi firmami lubisz pracować?
GK: Wszyscy Klienci są ważni i nie stawiałbym tu żadnych kryteriów oceny. Natomiast najważniejsze jest wzajemne zaufanie. Obie strony muszą poznać się i sobie zaufać. Wtedy współpraca jest wartościowa dla wszystkich.

IF: Z perspektywy czasu uważasz, że przedsiębiorstwa są otwarte na zmianę? Czy jest to jednak długi i żmudny proces?
GK: Polscy przedsiębiorcy działają w bardzo trudnym środowisku. Rzeczywistość to ciągłe zmiany podatkowo- prawne, duża konkurencyjność, spadająca zyskowność. Nie jest łatwo nad tym wszystkim zapanować i działać skutecznie. Dlatego często spotykam się z przekonaniem, że robienie strategii firmy na 3 lata nie ma sensu. Warto też pamiętać, że liderzy zawsze chcą mieć poczucie pełnej kontroli nad swoim biznesem. Wiem, że to obawa, która najczęściej blokuje zarząd przed zmianami w organizacji. Dlatego decyzja, aby a w pewnych procesach biznesowych wyjść poza strefę komfortu będzie łatwiejsza, jeśli doradca potrafi zdobyć zaufanie i przedstawić cały proces metodycznie i transparentnie. Tak jak robimy to w metodyce Growing Pains Strategy.

IF: Korporacja czy raczej mniejsza organizacja – co polecasz wchodzącym na rynek pracy?
GK: Kiedy wchodzi się na rynek pracy, warto przede wszystkim znaleźć organizację dobrze poukładaną, w której młody pracownik przyswoi dobre praktyki i nawyki. Taką firmę, która inwestuje w szkolenia i rozwój kadry, przedstawi plan i wartościową ścieżkę kariery. To nie musi być korporacja. Coraz więcej polskich średnich firm rozumie, że od dobrze wyszkolonych kadr zależy ich przyszłość. Nad ważnością właściwego procesu rekrutacji i onboardingu, jego dobrym zaplanowaniem i wdrożeniem, bardzo często pracujemy w procesach doradczych.

IF: Czy Covid dużo zmienił w Twojej pracy? Jak pracować w rozproszonym zespole? Jak pracować z klientem i jego zespołami, których nie znałeś wcześniej, z którymi nie przebywasz na co dzień i z którymi nie tak często się widujesz jak w projektach przed Covidem?
GK: Covid z pewnością zmienił sposób funkcjonowania zawodu doradcy. Pracujemy dla klientów z różnych części Polski i warto docenić to, że narzędzia online znakomicie ułatwiają częstość kontaktów. Z drugiej strony mam jednak wrażenie, że takie spotkania, obniżają efektywność komunikacji, wydłużają proces związany z budowaniem wzajemnego zaufania czy dobrych relacji. Trzeba być tego świadomym i nadrabiać to interaktywnością czy wysoką sensytywnością w komunikacji niewerbalnej.

IF: Proszę dokończ zdanie: Zostałem Doradcą bo…..
GK: Myślę, że to kolejny etap kariery dla osób, które zgromadziły duży kapitał wiedzy i kompetencji zawodowych. Rola doradcy daje możliwość, aby ten kapitał dobrze zainwestować i nadal go pomnażać.

Wywiadu udzielił:
Grzegorz Kowalski, Doradca Growing Pains Strategy®
Specjalizacja: Marketing&Brand, Strategy, Market Research

Doradca, przedsiębiorca, coach. Grzegorz jest ekspertem z zakresu badań rynku, marketingu i sprzedaży. Pracował wcześniej dla międzynarodowych agencji badawczych Millward Brown oraz Kantar. Odpowiadał m. in. za wsparcie klientów w przygotowaniach strategii  sprzedażowych i marketingowych, szczególnie z obszaru pozycjonowania marki, wprowadzania nowych produktów na rynek oraz przygotowania strategii komunikacji.

Prowadził projekty dla firm z branż FMCG, paliwowa, energetyczna motoryzacyjna, telekomunikacyjna oraz agencji reklamowych i PR. Doradzał takim markom FMCG jak Heinz, Pudliszki, Fortuna, Karotka, Pysio, Milka, 3Bit, Prince Polo, Bols, Soplica, Carlo Rossi, Chio, Sonda, Garden, Karotka, DrWitt, Tarczyn. Luksja.

Był współtwórcą i członkiem zarządu klastra „Creative Communication Cluster”, w którego skład weszło kilkanaście podmiotów z branży kreatywnej, uczelni wyższych oraz organizacji pozarządowych. Jako ekspert służył swoim doświadczeniem w projektach z obszaru rynku pracy i innowacji dla PARP, NCBiR, Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Gospodarki.

Ukończył m.in. studia MBA TVU London, Coaching i Mentoring w Biznesie na Politechnice Łódzkiej, posiada międzynarodowe certyfikaty organizacji International Coaching Community (ICC), certyfikaty szkoleń Maestro Orchestrating Client Values oraz Counselor Salesperson by Wilson Learning.

Kontakt: biuro@inventity.net

Wejdź na stronę naszego sklepu i zamów książkę „Wyzwania Wzrostu. Jak zbudować trwale wygrywającą organizację”! Do książki dołączamy darmową konsultację biznesową, podczas której pomożemy wstępnie zidentyfikować obszary o najsilniejszym potencjale wzrostu Twojej firmy.

Potrzebujesz porady lub konsultacji w sprawach biznesowych? Skontaktuj się z nami, a nasi eksperci skrupulatnie przeanalizują Twoją sytuację i zaproponują spersonalizowane rozwiązania, dopasowane do Twoich potrzeb.