Na ratunek polskim firmom — jak odpowiednio zarządzać organizacją w czasach kryzysu?

Na ratunek polskim firmom — jak odpowiednio zarządzać organizacją w czasach kryzysu?

Nowy artykuł w Forbes Polska, partnera medialnego wydania książki ” Wyzwania Wzrostu. Jak zbudować trwale wygrywającą organizację?” odkrywa kluczowe strategie i najlepsze praktyki dla firm, które stawiają czoła wyzwaniom wzrostu w trudnych czasach.  Zapraszamy do lektury artykułu, który rzuca światło na aspekty zarządzania organizacją w czasach kryzysu.

Jak zbudować trwale wygrywającą organizację w czasach dynamicznych zmian rynkowych oraz trudnej sytuacji gospodarczej?

To pytanie zadaje sobie – lub powinna zadawać – niejedna firma, która staje przed wyzwaniami wzrostu. Warstwa systemów zarządzania, czyli struktura organizacyjna, sposób planowania i pomiaru efektywności oraz programy rozwoju menedżerów często nie są dostosowywane do rozmiaru działalności firmy. Ponadto, jak wynika z danych rynkowych, w Polsce aż 95 proc. rynku zajmują przedsiębiorstwa z sektora MŚP, których plany na przyszłość ograniczają się do działań na najbliższe miesiące.

Edukacja jest fundamentem, na którym powinny być budowane współczesne firmy. Inwestycje w rozwój pracowników, nie tylko pod kątem technicznych umiejętności, ale także w obszarze umiejętności miękkich, są kluczowe dla tworzenia trwałej organizacji. Polskie firmy, które zdają sobie sprawę z wartości ciągłego uczenia się, są bardziej elastyczne i gotowe na zmiany, co jest niezbędne w dzisiejszym dynamicznym otoczeniu biznesowym. Coraz więcej przedsiębiorstw zauważa także niezwykle ważną rolę, jaką w rozwoju firmy odgrywa ESG.

– Zauważamy, że więcej inwestorów i klientów przywiązuje wagę do kwestii zrównoważonego rozwoju. Już teraz widzimy, że wpływa to na reputację i rentowność wielu firm. Dbanie o środowisko naturalne i społeczność może pomóc w uniknięciu ryzyk prawnych i regulacyjnych. Widzimy to, nie tylko w przemyśle, ale też u wielu firm na styku przemysłu, czyli w przedsiębiorstwach handlowych i usługowych. Firmy, które skupiają się na zrównoważonym rozwoju, często osiągają wyższą efektywność operacyjną i długotrwały sukces – zauważa Wojciech Szapiel, doradca strategiczny, prezes Inventity.

Innowacje jako silnik wzrostu

W obliczu niepewnej sytuacji gospodarczej, wiele firm ma problemy z rozwojem swojej działalności. Przedsiębiorcy obawiają się inwestować w nowoczesne rozwiązania ze względu na brak pewności rynkowej. Tymczasem to właśnie innowacje mogą być “świętym graalem” do osiągnięcia przewagi konkurencyjnej. Firmy, które inwestują w badania i rozwój oraz tworzą atmosferę sprzyjającą kreatywności, są lepiej przygotowane na przyszłość. Wprowadzając nowoczesne technologie, produkty lub usługi i mądrze automatyzując procesy, przedsiębiorstwa stają się bardziej atrakcyjne dla klientów i odporne na negatywne zmiany rynkowe. Innowacje to jednak nie wszystko. Wiele przedsiębiorstw często nie wie, jaki jest ich potencjał lub co je ogranicza.

– Podczas naszej współpracy przeanalizowaliśmy już prawie 900 firm i uzyskaliśmy bardzo konkretne rezultaty. Po pierwsze, wiele z nich zdaje sobie sprawę z istnienia ukrytych barier wzrostu – obszarów, w których istnieje tzw. nieświadoma niekompetencja. Jest to coś, co ogranicza nas, a nawet nie zdajemy sobie sprawy, że taka blokada istnieje w naszej organizacji. Po drugie, dzięki świadomości tych barier, pracujemy z firmami nad procesem reorganizacji – twierdzi Wojciech Szapiel.

Istota “Bólów wzrostowych”

„Bóle wzrostowe” (ang. „Growing Pains”) występują na skutek nieadekwatnego rozwoju organizacyjnego w stosunku do skali biznesu oraz jego złożoności. Są objawem tego, że rozwój firmy nie przebiega prawidłowo. Pojawiają się jako sygnał ostrzegawczy i wskazują na konieczność przejścia firmy na kolejny poziom rozwoju organizacyjnego.

Paradoksalnie – wynikają z odnoszonych przez firmę sukcesów, a nie porażek. Niemniej jednak są równocześnie problemem samym w sobie, jak i oznaką zasadniczego problemu systemowego w firmie. Zwykle świadczą o niedopasowaniu infrastruktury danej organizacji do jej wielkości i etapu rozwoju. Oznacza to, że zasoby, systemy operacyjne i zarządcze oraz kultura firmy (cztery najważniejsze wartości Piramidy Rozwoju Organizacyjnego®) nie zostały rozwinięte w stopniu odpowiednim do jej wielkości, złożoności i poziomu wzrostu.

Zasadniczo można przyjąć, że kiedy organizacja podwaja swoją wielkość (mierzoną w przychodach lub w wysokości produkcji czy rocznego budżetu, lub liczbie pracowników), konieczna jest zmiana jej infrastruktury. Jeśli to nie następuje, problemy związane ze wzrostem będą się mnożyć.

Jeżeli ich przyczyny nie zostaną odpowiednio zdiagnozowane i rozwiązane, to problemy, a nawet ryzyko upadku, nie ominą nawet firm odnoszących sukcesy. Dlatego, aby sobie z nimi poradzić, najpierw należy je rozpoznać, a następnie ocenić stopień ich intensywności.

Metodyka Growing Pains Strategy® pozwala znaleźć wąskie gardła organizacji i zaplanować proces poprawy jej efektywności.

10 najczęstszych codziennych symptomów „bólów wzrostowych” firmy

  1. Pracownicy mają poczucie, że dzień jest za krótki na wykonanie wszystkich zleconych zadań.
  2. Pracownicy spędzają zbyt dużo czasu na „gaszeniu pożarów”.
  3. Wielu pracowników nie wie, co robią inni.
  4. Pracownicy nie wiedzą, w jakim kierunku zmierza firma.
  5. Jest za mało dobrych menedżerów.
  6. Panuje ogólne przekonanie, że „jeśli chcę, żeby coś było zrobione dobrze, muszę to zrobić sam”.
  7. Większość uważa, że spotkania są stratą czasu.
  8. Choć tworzy się plany, nie są wcielane w życie, zadania nie są realizowane.
  9. Część pracowników jest niepewna swojego miejsca w firmie.
  10. Wzrost sprzedaży nie idzie w parze ze wzrostem zysków.

Narzędzia stosowane w metodyce Growing Pains Strategy®

  • Badanie Barier Wzrostu® i Efektywności Organizacyjnej®
  • Planowanie Strategiczne
  • Przywództwo i rozwój zarządzania, budowanie zespołu
  • Projektowanie struktury organizacyjnej
  • Projektowanie systemu zarządzania efektywnością
  • Zarządzanie kulturą

Minimalizowanie bólów wzrostowych

Dynamiczny wzrost może być bolesny dla organizacji, zwłaszcza jeśli nie jest odpowiednio zarządzany. Wdrażanie skutecznych systemów pracy, które uwzględniają zarówno rozwój przedsiębiorstwa, jak i dobro pracowników, może minimalizować bóle wzrostowe. Przykładem skutecznego podejścia może być wykorzystanie Piramidy Rozwoju Organizacyjnego®, którą profesor Flamholtz w książce „Wyzwania wzrostu” określa jako „soczewkę koncepcyjną”, przez którą można oceniać kondycję firmy oraz planować jej rozwój.

– Proces identyfikacji problemów jest bardzo dobrze przygotowany w podejściu Growing Pains Strategy®, a najlepsze efekty występują, oczywiście, gdy w tego typu badaniach uczestniczy cała firma i kiedy takie analizy są przeprowadzane regularnie co roku. Podczas eliminacji barier wzrostu stawialiśmy sobie za cel skupić się głównie w obszarach, które wypadają najmniej efektywnie. Jednakże nie zmienia to faktu, że staraliśmy się poprawić wyniki na całym spektrum organizacji. To podejście wyraźnie zaowocowało w rezultatach badań w kolejnych latach. Niezwykle istotnym wnioskiem z całego programu było dla nas zrozumienie roli kultury organizacyjnej, szczególnie na szczycie struktury firmy. To odkrycie spowodowało, że dużo naszego wysiłku skierowaliśmy na poprawę procesów w obszarze efektywności zespołów — podkreśla Błażej Abel, CEO firmy Landingi, dla której Inventity stworzyła strategię wzrostu.

Planowanie działalności na długoterminową skalę, a nie tylko na krótkoterminowe okresy, odgrywa kluczową rolę. Według Wojciecha Szapiela, mniej niż 1 na 10 polskich firm, co stanowi około 97% przedsiębiorstw w sektorze MŚP, nie ma ustalonej strategii rozwoju. Zamiast tego, posługują się planami obejmującymi maksymalnie trzy, sześć lub dziewięć miesięcy. Można powiedzieć, że przeciętny polski przedsiębiorca skupia się na aktualnych kwestiach, zamiast spoglądać w przyszłość.

– Warto podkreślić, że w okresach kryzysu solidny plan może stanowić istotne wsparcie dla firmy, umożliwiając jej przejście przez trudności bez szwanku. Brak spójnego planu wiąże się również z wyzwaniami związanymi z modernizacją i innowacjami dla firm. W ramach działalności Inventity, tworzymy elastyczne strategie wzrostu, aby pomóc firmom uniknąć pułapek towarzyszących dynamicznemu rozwojowi. Kreujemy środowisko pracy sprzyjające transformacji wyzwań rozwoju w nowe możliwości, co umożliwia stałe osiąganie wyznaczonych celów – zaznacza Wojciech Szapiel.

W dobie dynamicznego postępu technologicznego, w której obecnie funkcjonujemy, przedsiębiorstwa muszą być elastyczne i gotowe na zmiany. Aby budować trwale rozwijającą się organizację, konieczne jest przewartościowanie podejścia do zarządzania i dostosowanie go do zmieniającego się otoczenia biznesowego.

 

Wejdź na stronę👉 www.wyzwaniawzrostu.pl i zamów książkę „Wyzwania Wzrostu. Jak zbudować trwale wygrywającą organizację”! Do książki dołączamy darmową konsultację biznesową, podczas której pomożemy wstępnie zidentyfikować obszary o najsilniejszym potencjale wzrostu Twojej firmy.

Potrzebujesz porady lub konsultacji w sprawach biznesowych? Skontaktuj się z nami, a nasi eksperci skrupulatnie przeanalizują Twoją sytuację i zaproponują spersonalizowane rozwiązania, dopasowane do Twoich potrzeb.