Zasadność ESG – dlaczego warto zdecydować się na strategię.

Przedsiębiorcy, managerowie wyższego szczebla czy personel kierowniczy, którym to na sercu leży rozwój firmy zastanawiają się – Jak zaplanować swój rozwój odnosząc przy tym korzyści biznesowe, wizerunkowe?
Znane nam jest zarządzanie przez cele, zarządzanie w kryzysie, zarządzanie zmianą. Mamy różne style zarządzania podległym zespołem. Ogółem chodzi o to, jak skutecznie zarządzać przedsiębiorstwem, aby osiągało efekty?

Powyższe sposoby opierają się głównie na czynnikach wewnętrznych, na procesach stworzonych wewnątrz firmy i dla firmy. Nie szczególnie zastanawialiśmy się jaki to będzie miało efekt i wpływ na otoczenie biznesu. Owszem uczyliśmy się wszyscy o tym na studiach i wiemy, że każdy biznes ma swoje otoczenie, ale nie traktowaliśmy go priorytetowo budując plany rozwoju biznesu.

Każda firma wywiera wpływ na środowisko, na ludzi i każdy mierzy się z problemem jakości zarządzania.

Do władzy dochodzi pokolenie millenialsów, dla których od pieniędzy i pracy ważniejsze jest zdrowie psychiczne i zachowana równowaga. Wkraczamy w okres, gdzie dbanie o psychikę pracownika, jest ważniejsze niż ofiarowanie mu na święta bonu zakupowego do znanej sieci marketów. Coraz więcej młodych osób poszukujących pracy, zwraca uwagę na poza płacowe aspekty zatrudnienia. Czynnikiem decydującym na wybór miejsca może mieć ład korporacyjny, wpływ firmy na środowisko czy wspieranie lokalnych społeczności. Nie wystarczy dziś wysoka pensja i ładne biuro.

Zmniejszenie kosztów zużycia energii jest czynnikiem decydującym o dalszym funkcjonowaniu firmy, wyprodukowaniu tańszego surowca i stanie się poprzez to, bardziej konkurencyjnym na rynku. Zagospodarowanie deszczówki staje się tyle fanaberią ekologiczną, ale koniecznością i biznesowo/kosztowo uzasadnioną czynnością. I nie jest to wymysł regulacyjny, ale tych wszystkich zmian domagają się coraz częściej inwestorzy, banki, pracownicy i sami konsumenci. Na pewno zwiększy to odporność firmy na sytuacje kryzysowe.

Wartości ESG, czyli ochrona środowiska w biznesie.

Receptą na ryzyka biznesowe (patrząc na gospodarki światowe, zapewne ich nie zabraknie) jest ESG, która to jest kontynuacją odchodzącej już do lamusa CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu).

Czym jest strategia ESG? To sposób na osiągnięcie celów firmy. ESG – Environmental, Social and Corporate Governance, odnosi się do kwestii związanych z ochroną środowiska naturalnego, odpowiedzialnością społeczną i ładem korporacyjnym. To kluczowe kryteria, na które powinna zwracać uwagę każda firma myśląca długofalowo, nowocześnie, która to chce mieć realny wpływ nie tylko na najbliższe otoczenie, ale chce współpracować, zdobywać partnerów biznesowych i się rozwijać.
Opracowując strategię zastanawiamy się co dziś mamy, po drugie, gdzie chcemy dojść. Obserwujemy konkurencje, trendy rynkowe, po trzecie zastanawiamy się, jak tam dojść. W praktyce proces jest nieco bardziej skomplikowany. Większość firm w odpowiedzi na pytanie o ESG zada pytanie – a co to jest? Dla firmy produkcyjnej będzie co innego ważne, a co innego będzie dla sieci e-commerce. Organizacje zastanawiają się, jak uzyskać przewagę konkurencyjną na rynku? Działania podejmowane dzisiaj przez firmy będą miały skutki w dalekiej przyszłości. To nie strategie na 2-3 lata, tak jak bywa to w zwyczajnej strategii marketingowej. Strategii ESG nie da się zbudować szybko i w pojedynkę, oczywiście wymaga czasu i nakładów finansowych. Mimo wszystko strategia ESG jest niezbędna w dalszym istnieniu i funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Posiadanie jej jest tak samo ważne, jak regulaminy wynagrodzeń, instrukcje BHP czy spisane procesy, bez których w firmie panuje chaos i istnieje duże ryzyko upadku.

Raportowanie niefinansowe ESG, czyli spojrzenie w przyszłość firmy.

Regulacje środowiskowe będą coraz bardziej restrykcyjne. Potraktuj ESG jak, każdy inny obszar swojego przedsiębiorstwa, tylko wtedy możesz przekuć ją z obowiązku, do przewagi konkurencyjnej.
To są szanse i nowe możliwości. Przyjrzyj się swoim produktom i klientom. Zobacz, czy mają swoje strategie ESG. Jeżeli celem Twojego klienta jest zmniejszenie ilości odpadów to zaproponuj mu taki produkt, który będzie wpisywał się w ten cel. Zastanów się czy nie otwiera się na rynku nowa nisza. To kolejny argument konkurencyjny obok ceny i jakości.

Określ swoje ambitne cele ESG.
Pamiętaj, że nie wystarczy sama strategia na papierze, trzeba ją jeszcze zrealizować.

ESG to nie tylko ślad węglowy, gdzie samo określenie śladu węglowego może powodować niechęć do wdrożenia. ALE to kompleksowy generator biznesu. Impuls do zmian na lepsze, a także sposób na dalszy rozwój w stabilnych, trwałych biznesach, gdzie, wydawałoby się nic nie można ulepszyć.

 

autor artykułu: Sylwia Szwed, Doradczyni Growing Pains Strategy®

Specjalizacja: Zarządzanie produkcją, Optymalizacja struktury finansowania, Optymalizacje procesów

kontakt: biuro@inventity.net

Chcesz dowiedzieć się, jak wdrożyć ESG w Twojej firmie? Skontaktuj się z nami!

Wejdź na stronę naszego sklepu i zamów książkę „Wyzwania Wzrostu. Jak zbudować trwale wygrywającą organizację”! Do książki dołączamy darmową konsultację biznesową, podczas której pomożemy wstępnie zidentyfikować obszary o najsilniejszym potencjale wzrostu Twojej firmy.