Życie managera po pięćdziesiątce

Wiele osób podchodzi do tematu dat symbolicznie i mocno przeżywa „okrągłe” urodziny, zadając sobie pytanie – co to będzie, gdy skończę 40 lub 60 lat. W moim przypadku tak nie jest, data to data i tyle. Skupiam się raczej na obserwacji swojego organizmu i zmian w nim zachodzących. Daty koreluję raczej z pojawiającymi się ułomnościami typu: zwolniony metabolizm, pogarszający się wzrok, mniejsza sprawność fizyczna.

Refleksje doświadczonego managera

Niespełna trzy lata temu obchodziłem pięćdziesiąte urodziny. Rozpocząłem swoją pracę zawodową w 1994 r. i właśnie zdałem sobie sprawę, że to już prawie 29 lat w sprzedaży. Zbliża się zatem kolejna „okrągła” data, tym razem 30-lecie pracy zawodowej i 25-lecie zaangażowania w branżę medyczną. Chcę podkreślić, że pracuję bez żadnej przerwy związanej z nieoczekiwanym zwolnieniami, redukcjami lub też przerwami spowodowanymi chęcią odpoczynku, tudzież wypaleniem zawodowym. Czy czuję się zmęczony? Absolutnie nie! To wspaniałe uczucie obserwować, jak zmienia się rola managera oraz sprzedawcy na przestrzeni tych minionych lat. Nie zamierzam jednak dzisiaj pisać o zmianach, które zaszły, zarówno w kraju, jak i na świecie, na to przyjdzie jeszcze czas.

Pomijanie osób 50+ w rekrutacji na stanowiska managerskie

Chcę poruszyć temat pomijania osób 50+ w procesach rekrutacyjnych na stanowiska managerskie. Zauważam, że utrata pracy w wieku około 45 roku życia, może skutkować trudnościami w zdobyciu podobnego stanowiska w przyszłości. Należy, będąc w tym przedziale wiekowym, szczególnie uważać, aby nie wypaść z „karuzeli”. Wypadnięcie z niej może oznaczać duże kłopoty. Nagle „dochodzi” do nas, że rynek nie chce korzystać z naszego doświadczenia, kontaktów zawodowych, lecz skupia się na naszej dacie urodzenia. Pracodawcy z kolei podejrzliwie patrzą na nasze CV, gdy aplikujemy na niższe stanowiska. Nie rozumieją, że rachunki same się nie opłacą i że czasem warto świadomie zrobić krok wstecz, aby później zyskać większy impet do skoku naprzód i osiągnięcia celu.
Ponadto gdy doświadczony manager sam wysyła CV i stara się o pracę w wybranej firmie, HR ma dylemat…może być zagrożeniem dla obecnie pracujących i opornych na zmiany. W Polsce panuje przekonanie, że młodość jest lekiem na wszystkie bolączki i kryzysy w firmie. Niestety doświadczony manager i jego rola w organizacji nie jest doceniana. Wiele firm nie dostrzega korzyści, jakie płyną z powiedzenia, że „potrzebne są siwe głowy do myślenia i młode głowy do pracy”. Jeden z moich kolegów, od ponad roku, wysyła swoje podania o pracę. Nie otrzymał żadnej odpowiedzi, dosłownie ŻADNEJ. Przez wiele lat był zaangażowany w zarządzanie dużym przedsiębiorstwem, ale przecież za stary…

Doświadczeni managerowie to klucz do sukcesu i długoterminowego rozwoju firmy

Korzyści, jakie otrzyma firma przy zatrudnieniu doświadczonych managerów, ujmę w punktach ( oczywiście nie ma znaczenia czy będzie to kobieta-manager czy mężczyzna):

  • popełnili już prawie wszystkie błędy 🙂
  • są dyspozycyjni, nie mają już małych dzieci
  • doskonale czują slogan long-term i zrównoważony rozwój
  • mają długoletnie relacje z kluczowymi klientami
  • są odpowiedzialni
  • chcą zostać w firmie na dłuższy czas

Oczywiście to tylko główne korzyści, które widzę z mojej perspektywy, pracującego pięćdziesięciolatka, który jest aktywny zawodowo i otrzymuje jeszcze propozycje od headhunterów.

autor artykułu: Mariusz Tyszkiewicz, Doradca Growing Pains Strategy®

Specjalizacja: Zarządzanie organizacjami, Inwestycje Private Equity, Transakcje M&A, Wprowadzanie nowych produktów, Restrukturyzacje przedsiębiorstw, Negocjacje, Rozwój pracowników

kontakt: biuro@inventity.net

Zapraszamy do Inventity – miejsca dla doświadczonych menedżerów!

Potrzebujesz porady lub konsultacji w sprawach biznesowych? Skontaktuj się z nami, a nasi eksperci skrupulatnie przeanalizują Twoją sytuację i zaproponują spersonalizowane rozwiązania, dopasowane do Twoich potrzeb.

Wejdź na stronę naszego sklepu i zamów książkę „Wyzwania Wzrostu. Jak zbudować trwale wygrywającą organizację”! Do książki dołączamy darmową konsultację biznesową, podczas której pomożemy wstępnie zidentyfikować obszary o najsilniejszym potencjale wzrostu Twojej firmy.